Με σπασμένα φρένα ανυπομονεί για την στέψη η Κόρινθος ΄06

korinthosnews  |

ΚΟΡΙΝΘΟΣ ΄06 -ΠΑΝΚΑΜΑΡΙΑΚΟΣ: 4-1

Η πρωταθλήτρια Κόρινθος ΄06 δύο στροφές πριν την στέψη,
έκανε το καθήκον της και συνέχισε με νίκη στην 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Αυτή τη φορά νίκησε εντός έδρας την αξιόμαχη ομάδα του Πανκαμαριακού με 4-1.
Δεν έθελξε και δεν γοήτευσε με την απόδοση της η πρωταθλήτρια.
Παρόλα αυτά όμως ήταν καλύτερη από τους φιλοξενούμενους και πήρε δίκαια την νίκη.
Χωρίς τα πρώτα της βιολιά, Βασίλη Φιλη και Σακη Τζανετο (τραυματιες) ,
οι γηπεδούχοι δεν είχαν ρυθμό, καθαρό μυαλό και κυρίως τους αυτοματισμούς που μας έχουν συνηθίσει, με αποτέλεσμα να τους βάλουν δύσκολα οι παίκτες του Χριστοδουλοπουλου.
Στημένοι καλά στην άμυνα με ένα ¨ΡΕΝΕ¨ να δείχνει ανίκητος λες και αγωνιζόταν σε τελικό Champions League και με αιχμή του δόρατος τον Βαλάντη Μπασιωτη στην επίθεση, κατάφεραν να προηγηθουν στο 36'.
Ο Μπασιωτης με ωραίο γυριστό και άπιαστο σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του 17χρονου και πολλά υποσχόμενου Κιούλου,
που ήταν αδύνατον να αντιδράσει.
Η χαρά των φιλοξενουμένων δεν κράτησε πολύ αφού μέσα σε δύο λεπτά δέχτηκαν δύο γκολ.
Στο 43' ο Καμπιωτης και στο 44' ο Μυργιωτης με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον Χαλαστανη έβαλαν την Κόρινθο ΄06 στη θέση του οδηγού και το 2-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Στο Β΄ 'ημίχρονο οι πρωταθλητές μπήκαν φουριόζοι,  ανέβασαν απόδοση και πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τους Βασιλαρη στο 46' και Τσατσοπουλο στο 49' και το σκορ έγινε 4-1.

Από εκεί μέχρι την λήξη του αγώνα, είχαμε ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα και αρχηγό των φιλοξενουμένων τον Μπάμπη ¨ΡΕΝΕ¨ Κονδη ο οποίος παρά τα κιλακια του έδειξε ότι την κατέχει τη θέση του γκολκίπερ και με εντυπωσιακές αποκρούσεις κράτησε το σκορ σε τιμητικά πλαίσια. ..

Έτσι το τελευταιο σφύριγμα του Διαιτητή του αγώνα Κωνσταντουλου,
βοηθοί Σαχινη -Ξενοπουλος, έστειλε τις δύο ομάδες για τις διακοπές των εορτών του Πάσχα με νικήτρια την Κόρινθο 06 με 4-1.