η επίδοξη πρωταθλήτρια ομάδα της Κορίνθου ΄06
το ντέρμπι με τον Πέλοπα Κιάτου τον οποίο κέρδισε με 6-0.

Σ΄αυτό βοήθησαν και οι φιλοξενούμενοι που ήρθαν στην Κόρινθο
να παίξουν ποδόσφαιρο και όχι να κλειστούν στην άμυνα.
Άλλο αν δεν τους βγήκε και βρέθηκαν νωρίς νωρίς πίσω στο σκορ και μάλιστα με 3 γκολ.

Οι γηπεδούχοι μετά από μερικές αγωνιστικές μέτριων εμφανίσεων, επέστρεψαν στη πολύ καλή εικόνα που μας είχαν συνηθίσει και που συνοδεύτηκε με μια άνετη νίκη με τον τρίτο στη βαθμολογία Πέλοπα που δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του Α΄ Γύρου που έκοψε τους 2 πρώτους βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. .

Τα τρία γρήγορα γκολ που πέτυχαν οι νικητές και μάλιστα σε διάστημα εννέα λεπτών, 10',14' & 19' έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Μόλις στο 10' ο Βασίλης Φίλης με ωραία εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ 1-0 με την "βοήθεια" και του Ριζαι αφού του έφυγε η μπάλα μέσα από τα χέρια του.
Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Καπλατζης από δεξιά σέντραρε η μπάλα βρήκε το απλωμένο χέρι του Σελλα  (?)και ο Μπεκιάρης καταλόγισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος Μάκης Μυργιωτης.

Στο 19'ο Τζανετος με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 3-0 μετά την ωραία σέντρα του Μαγγινα που ήταν και το σκορ ημιχρονου.

Η αναγκαστική αλλαγή του Φίλη στο 23' λόγω προβλήματος στον δικέφαλο, αποσυντόνισε κάπως τους γηπεδούχους και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δύο καλές ευκαιρίες που εξουδετέρωσε δύσκολα ο φορμαρισμένος τον τελευταίο καιρό Σταύρος Σκουρτης, τερματοφύλακας της Κορίνθου ΄06.

Πρώτα με το φάουλ του Μπουκη στο 26 '
και μετά στο σουτ του Πραττου στο36'.

Αυτές ήταν και οι μοναδικές ευκαιρίες του πολύ κακού Πέλοπα σε όλο το παιχνίδι.
Στη συνέχεια ο Τζανετος με ατομική προσπάθεια στο 50' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0 ενώ στο 65' ο νεοεισελθών Χρήστος Οικονόμου βρήκε τον Μυργιωτη που με κεφαλιά έγραψε το 5-0.
Χατ τρικ για τον Τζανετο ο οποίος με κοντινή προβολή έγραψε το τελικό σκορ 6-0 στο 74' .

Από το λεπτό αυτό και μέχρι την λήξη του αγώνα το ματς ήταν τυπική διαδικασία αφού οι γηπεδούχοι ανέκοψαν ρυθμό και άλλαζαν πάσες στο κέντρο του γηπέδου.
Το ευρύ σκορ του παιχνιδιού τα λέει όλα και δεν αντέχει περαιτέρω κριτικής αλλά σημειώνουμε ότι ο Πέλοπας παρουσιάστηκε πολύ κακός στο παιγνίδι αυτό κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει μέχρι τώρα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ : Άριστη η διαιτησία του Μπεκιάρη και των δύο βοηθών Μ.Καρσιωτη και Σαχινη.