Με σκορ 68-58 επικράτησε την Κυριακή το απόγευμα στο ΔΑΚ Κορίνθου
με την διαφορά να μην περνά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το καλάθι,
η νίκη λαμβάνει ακόμα μεγαλύτερη αξία αφού το "ξέσπασμα" του 4ου δεκαλέπτου
έδειξε στο γήπεδο την ικανότητα και τη δυναμική της ομάδας έναντι όποιου αντιπάλου!

Το ματς ξεκίνησε "φτωχά".Το αποδεικνύει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου,
μόλις 14-10, με τους περισσότερους πόντους να μπαίνουν με βολές και από τις δυο ομάδες.
Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με "αντεπίθεση" της ομάδας μας η οποία στα πρώτα 5 λεπτά κατέγραψε ενεργητικό +11 και παθητικό +1.

Η εικόνα ωστόσο άλλαξε άρδην στα επόμενα λεπτά με το ματς να είναι ισόπαλο 2:30 πριν από το ημίχρονο (21-21).
Θ ακολουθήσει καλάθι και φάουλ του Περωτή (23-21), οι αντίπαλοι θα ισοφαρίσουν με βολές (23-23) και εν τέλει οι ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 23-25.

Με την επιστροφή στο γήπεδο η ομάδα θ αφήσει στ αποδυτήρια την αστοχία που κατέγραψε στο 1ο ημίχρονο από την γραμμή των 6,75.
Ο Ηλίας Θεοδωρίδης "άνοιξε" το χορό δευτερόλεπτα μετά το σφύριγμα της έναρξης (26-25), σκυτάλη πήρε ο Γιώργος Κωνσταντίνου με δυο συνεχόμενα εύστοχα σουτ για 3, 6 λεπτα πριν από το τέλος (31-32 και 34-32), σουτ που θα δώσουν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, για να "υπογράψει" το κρεσέντο ο Φώτης Γεωργίου 1:30 πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου, κάνοντας το 41-42.

Ο Φώτης Γεωρίου είναι εκείνος που θα δώσει στην ομάδα την ψυχολογική ένεση που χρειαζόταν! Με ωραίο κλέψιμο στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου των αντιπάλων, "άφησε" την μπάλα στο καλάθι κάνοντας το 44-42!

Καθοριστικές στην εξέλιξη του 3ου δεκαλέπτου, 3 επιθέσεις που πήρε πάνω του ο Αρχηγός Κώστας Κεφαλάς κάνοντας τις καλάθια και αποσπώντας και φάουλ από τους αντπάλους.

Στο 4ο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Δημήτρη Μακρή! Σουτ για 3 στην πρώτη επίθεση της ομάδας θ ανεβάσει την διαφορά στους +5 (47-42) και θα δώσει το έναυσμα που όλοι χρειάζονταν.
Σε 1:30 λεπτό παιχνίδι η διαφορά "σκαρφαλώνει" για πρώτη φορά στους +10 ( 52-42) με εύστοχες βολές του Βασίλη Νιφόρα και ένα ακόμα εύστοχο σουτ για 3 του Δημήτρη Μακρή.

Οι αντίπαλοι που ως ώρας είχαν ενεργητικό μόλις ένα καλάθι αφυπνίζονται και 4 λεπτά πριν την λήξη κατορθώνουν να προηγηθούν με έναν πόντο (52-53).
Η ομάδα μας έχει δεχτεί 11 πόντους χωρίς να επιτύχει κανέναν!

Και όμως! Γυρνά το παιχνίδι με τον Γιώργο Κωνσταντίνου να σηκώνεται για 3 και να τους πετυχαίνει (55-53), τον Κώστα Κεφαλά να "ζαλίζει" την άμυνα των αντιπάλων βάζοντας ένα "ηρωικό" καλάθι (577-53), τον Ηλία Θεοδωρίδη να ευστοχεί σε ένα ακόμα σουτ για 3 (60-53) και τον Κώστα Κεφαλά, πριν ο προπονητής του Πανελευσινιακού ζητήσει εσπευσμένα t-out να πετυχαίνει καλάθι και να αποσπά φάουλ κάνοντας το 63-53 και επαναφέροντας την διαφορά στους +10.

Στο τελευταίο λεπτό θα κυριαρχήσουν τα φάουλ των αντιπάλων τα οποία κατόρθωναν να σταματούν το χρονόμετρο , δεν κατόρθωσαν όμως ν αποτρέψουν την νίκη της ομάδας μας!

Το τελικό 68-58 "έγραψε" με βολές ο Κώστας Κεφαλάς.
Ο Αρχηγός ολοκλήρωσε το ματς με το μεγαλύτερο ενεργητικό (15 πόντοι)
παρά το νέο τραυματισμό (2ο δεκάλεπτο) στο ήδη τραυματισμένο χέρι του.