ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006: ΓΡΑΦΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ 2-1 ΤΟΝ ΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΤΕΛΙΚΟ

korinthosnews  |

(Video+ 50 Εικόνες)

ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2006 – ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ 2-1

Την νίκη και την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου ΕΠΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ πήρε η Κόρινθος 2006 νικώντας 2-1 τον ΠΑΣ Κόρινθος στο ΔΑΚ Κορίνθου.
Έτσι θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Ξυλοκάστρου που νίκησε 1-0 στη παράταση στα Αθίκια τον Τενεάτη πιθανότατα στο γήπεδο Ζευγολατιού.

Το παιγνίδι είχε δύο όψεις.

Στο Α' ημίχρονο υπήρξε καθολική υπεροχή των γηπεδούχων με δύο γκολ, χαμένες κλασικές ευκαιρίες, απέναντι σε μια άτολμη και άχρωμη Κόρινθο που το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει κόντρα στη ροή του αγώνα σε 2-1 και να δώσει ελπίδες πρόκρισης στους φίλους της ομάδας.

Στο Β 'ημίχρονο το σκηνικό συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους όμως να μην κάνουν τη μεγάλη ευκαιρία, μέχρι να έρθει η αυστηρή αποβολή με 2η κίτρινη του Μαζιώτη.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να δώσουν γήπεδο οι γηπεδούχοι στους φιλοξενουμένους και να δημιουργήσουν μερικές καλές ευκαιρίες όχι όμως αυτές που λέμε κλασικές.
Οι παίκτες της Κορίνθου 06 ροκάνισαν τον χρόνο μέχρι το 5' των καθυστερήσεων και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Σεφέρη  (Λίγος για τέτοια παιγνίδια...) άναψε την σπίθα των πανηγυρισμών των γηπεδούχων οι οποίοι για πρώτη φορά προκρίνονται στον τελικό του θεσμού.
Σημειώνουμε ότι οι περίπου χίλιοι θεατές του αγώνα παρακολούθησαν ένα καλό σε γενικές γραμμές παιγνίδι σε ποδοσφαιρική ατμόσφαιρα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ :
4' ανατροπή του Μαυρέλη από τον Οικονόμου πέναλτι υποδεικνύει ο Διαιτητής, το εκτελεί ο Γάλας εύστοχα και 1-0.
10' Ανάποδο ψαλίδι από τον Δημητριάδη απέκρουσε ο Αθανασόπουλος με διπλή προσπάθεια.
12 'Σέντρα Φίλη πιάνει την κεφαλιά ο Πέτκοφ αλλά η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασόπουλου.
17' φάση διαρκείας στη περιοχή του ΠΑΣ ο Θ.Βλασσης με κοντινή προβολή γράφει το 2-0 μέσα σε αποθέωση! 27'   εφεύρεση – πέναλτι του Σεφέρη σε βάρος του Δημητριάδη ο Χίσο μειώνει σε 2-1.
35' Κάθετη μπαλιά του Μαυρέλη βγάζει τετ α τετ τον Πασαλίδη με τον Αθανασόπουλο αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ των φιλοξενουμένων.
43' Θα μπορούσε ο Πέτκοφ να γράψει το 3-1 αλλά μπερδεύτηκε και σούταρε άουτ από καλή θέση.

52' Σουτ από καλή θέση του Γάλα η μπάλα άουτ.
65' 2η κίτρινη -κόκκινη  (αυστηρή  ...) ο Μαζιώτης για φάουλ (;) πάνω στον Κίτσιο.
76' Σέντρα σουτ του Χίσο αποκρούει ο Χανδρινός.
86' Φάουλ από καλή θέση του Χίσο ο Βλάσσης απομακρύνει.

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:  ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΕΛΗΣ

Οι γηπεδούχοι και φιναλίστ του Κυπέλλου αγωνίστηκαν σήμερα για πρώτη φορά με νέα στολή και το νέο χορηγό στην φανέλα, την εταιρία Μπάσδελης NISSAN – SUZUKI που απο το αποτέλεσμα δείχνει ότι έφερε και γούρι στην ομάδα, άλλωστε η εταιρία Μπάσδελης ξέρει πολύ καλά τον πρωταθλητισμό απο την συμμετοχή της στον Μηχανοκίνητο αθλητισμό που έχει κατακτήσει πάρα πολλά τρόπαια.